24 listopadu

EET a koronavirus: Jak vypadá EET budoucnost zrovna teď?

Je tu závěr listopadu 2020 a většina podnikatelů a firem je zvědavá na to, jak asi bude vypadat budoucnost elektronické evidence tržeb. V tuto chvíli již víme, že do konce roku 2022 se EET odkládá. Co přesně odklad znamená a jak se vyznat v aktuální situaci?

Jak vypadá blízká budoucnost EET

V souvislosti s vyhlášením podzimního nouzového stavu došlo k dalšímu odložení povinnosti vést elektronickou evidenci tržeb až do 1. ledna 2023. Nyní tedy neplatí povinnost odesílat data o přijatých platbách, informovat zákazníky o elektronické evidenci v podniku ani se nově hlásit pro zapojení se do systému EET. Zároveň se odsouvá i nutnost požádat o změnu režimu z běžného do zvláštního či zjednodušeného. Veškeré aktivity související s EET jsou v tuto chvíli dobrovolné a nad rámec legislativních požadavků.

Co mám dělat s aktivní EET dnes?

Systém na pozadí EET je dnes stále plně funkční. Pokud máte ve svém podniku elektronickou pokladnu, na které vystavujete účtenky s FIK, můžete a nemusíte ponechat vše tak, jak to bylo před odkladem. Když se rozhodnete, že chcete přestat odesílat data do centrální evidence, není potřeba to nikomu ohlašovat.

Během odkladu platnosti EET zůstává ve vaší režii starost o ochranu důvěrných informací (například autentizací údaje a certifikát) a úschova převzatého bloku účtenek pro zvláštní režim (off-line režim EET).

Jak to bude se 3. a 4. vlnou EET?

Pokud se na vaše podnikání vztahuje povinnost vést elektronickou evidenci tržeb, ale ještě jste se nezapojili, pak zatím nemusíte. Prvním krokem je podání žádosti o autentizační údaje na příslušný finanční úřad. Finanční správa však doporučuje tento krok odložit na červenec 2022 či požádat distančně (s podpisem přes datovou schránku). Veškeré žádosti, včetně výše uvedené, budou zpracované až po tomto datu.

Pokud jste si již vyzvedli autentizační údaje, přihlaste se do webové aplikace, aby nevypršela platnost přiděleného hesla. Když 90denní lhůtu na použití vygenerovaného hesla propásnete, bude potřeba vyzvednout si později nové. Žádná penalizace vám ale nehrozí.

Závěrem o elektronických pokladnách

EET je aktuálně uspané téma. Nezapomínejme však, že právě díky ní se na trhu objevilo mnoho nových dodavatelů elektronických pokladen, které pomáhají s vedením firemního účetnictví a správou podniku. K dispozici díky ní máte funkce, se kterými dokážete vše řídit na dálku.


Podobné články