24 června

Výhody a nevýhody EET do mobilu

Mobily jsou dnes pravou rukou většiny z nás. Řešíme s nimi mnohem víc než jen komunikaci. Přes aplikace si objednáváme jídlo, nakupujeme, spouštíme navigaci, dokonce řídíme pracovní projekty. Telefon vám pomůže i s povinnou elektronickou evidencí tržeb. Co přináší EET do mobilu v praxi?

Počáteční náklady

Pokud zvolíte pokladní systém v telefonu, budou vaše počáteční náklady zahrnovat nákup vhodného programu a tiskárny na účtenky.

Určitě se zamyslete nad tím, zda váš mobil zvládne provoz další aplikace, abyste ho kvůli EET „nezasekali“. Spolu s objednávkou programu se pravděpodobně setkáte i s volbou způsobu úhrady souvisejících nákladů. Můžete narazit na jednorázové i pravidelné poplatky ve formě paušálu, případně řešení zdarma. Nevyhýbejte se poplatkům automaticky, zjistěte, za co budou účtované, a vybírejte podle získané hodnoty.

Tiskárna účtenek, kterou budete potřebovat, by měla být malá a umět se bez problémů propojit s telefonem bezdrátově a pro jistotu i přes USB kabel. Bezdrátové propojení je pohodlné a praktické, na druhou stranu datový přenos mezi telefonem a tiskárnou má vliv na výdrž baterie vašeho mobilu.

Zálohování

EET nekončí vystavením účtenky a odesláním dat. Zákon ukládá i povinnost archivovat data z účtenek po dobu 10 let. Tady se vracíme k otázce pravidelných poplatků za program EET do mobilu. Pokud zvolíte bezplatný program, položte si otázku, kam se generovaná data ukládají a kdo za to platí?

Existují dvě základní varianty pro práci s daty – externí a lokální úložiště. Lokální úložiště je vlastně paměť telefonu (nebo jiného zařízení, na kterém EET provozujete), tedy danou kapacitu a vyžaduje nějakou formu dalšího zálohování. V souvislosti se zálohováním je třeba zmínit zabezpečení proti virtuálním útokům i obyčejnému mechanickému poškození.

Externí úložiště se obvykle řeší formou cloudu, data se přenáší na server se zabezpečeným přístupem. Neznamená to, že pokud jste v terénu offline a potřebujete vystavit účtenku, tak to nejde. Data se přenesou ve chvíli, kdy budete mít opět přístup k internetu.

Kdy ano a kdy ne

S EET do mobilu budete spokojení, pokud vystavujete spíše menší počet účtenek. To znamená například jako řemeslník nebo údržbář. Telefon budete mít vždy po ruce.

Program EET bude vytěžovat baterii. Jestli potřebujete fakturovat více a zároveň s sebou k zákazníkům nechcete nosit velké zařízení, můžete zvolit přenosný platební terminál s integrovanou tiskárnou.

Telefon není vhodným řešením ani v případě, kdy je váš seznam služeb nebo prodávaných produktů delší. Procházet na malém displeji dlouhý seznam položek není praktické a bude vás to zdržovat. Pro takové účely zvažte využití tabletu s větší obrazovkou. V neposlední řadě věnujte pozornost odolnosti vůči vodě a prachu a pro případ pádu na zem. Bezpečnost se naopak řeší snáz u telefonu.

EET do mobilu se každopádně nehodí například pro maloobchod ani pro stánkový prodej

Souhrn

Pokud zvolíte EET do mobilu, odpadne vám pravděpodobně starost s tím, že vyrazíte k zákazníkovi a zapomenete elektronickou pokladnu doma. Telefon si člověk automaticky bere všude s sebou, a proto ho nenecháte doma ani při nečekaném servisním výjezdu.

Vyberte si takové řešení EET, které bude ukládat data z účtenek na externí úložiště, protože když si telefon nosíte všude s sebou, vystavujete ho zároveň vyššímu riziku (pády z výšky, krádež a podobně).

Zvažte, jak bude vystavování účtenek pohodlné s ohledem na vybíjení baterie telefonu nebo velikost displeje.

Zajímá Vás víc?


Podobné články