24 června

POS systémy: Co to je a co za vás vyřeší

POS systémy jsou pokladní systémy, které se dostaly do povědomí široké veřejnosti v souvislosti se zavedením elektronické evidence tržeb (EET). Zkratka POS se překládá jako Pokladní obchodní systém nebo Prodejní obchodní systém. Moderní pokladní systém využijete k vystavení účtenek, povinné evidenci tržeb, přípravě podkladů pro účetnictví nebo pro dohled nad skladovými zásobami.

Jak pokladní systém funguje?

POS systémy mají různé podoby, ale obecně se skládají ze tří částí: počítače (hardware), pokladních periferií a softwaru. Do počítače nahrajete program (software), ve kterém následně budete řídit celý svůj pokladní systém. To znamená jednotlivé pokladny, sklad a účetnictví. Mezi pokladní periferie patří platební terminál, tiskárna účtenek, zákaznický displej nebo čtečka čárových kódů.

Hardware, tedy počítač a pokladní periferie, vybíráte podle potřeb svého provozu. Pokud například podnikáte jako samostatný živnostník, nebude nutné investovat do nových zařízení. Využijete telefon a tiskárnu, které již máte. V některých případech ani nebudete pokladní tiskárnu potřebovat.

Software, tedy program, je dobré volit velmi pečlivě, protože při správné volbě vám nejen zajistí elektronickou evidenci tržeb, ale může vám také hodně usnadnit práci a přinést další užitnou hodnotu. Dobrý pokladní systém je přehledný a nabízí praktické funkce.

Jak za mě POS systém plní povinnost vést EET?

Zákon ukládá firmám povinnost údaje o tržbách nejen evidovat, ale také archivovat a odesílat na finanční správu. Pokladní systém se stará o celý tento proces a využívá k tomu tak zvané cloudové řešení.

Když vystavíte účtenku, tak se tato účtenka uloží do zabezpečeného datového úložiště (do cloudu). POS systém se následně postará také o její odeslání na finanční správu. I když účtenku vystavíte a jste zrovna offline, tak to nevadí. Pokladní systém vytiskne na účtenku potřebné EET kódy a pošle ji při nejbližší příležitosti na server, až budete opět mít připojení k internetu.

Jak mi POS systém usnadní denní rutinu?
  • Dobrý POS systém vám usnadní komunikaci s účetní. Jednoduše pro ni vytvoříte přístup a ona si sama stáhne doklady o prodeji vašeho zboží a služeb.
  • Získáte přehled o skladových zásobách a snadno aktualizujete i ceník zboží.
  • V aplikaci můžete sledovat, jaké tržby přináší jednotlivé směny nebo prodavači ve vašem podniku. Snadno zkontrolujete i obrátkovost zboží.
Co když nemám EET v oblibě?

Pak v rámci nastavení vzhledu účtenky pošlete do světa svůj vzkaz. Zákazníkům můžete na účtence poděkovat za návštěvu vaší firmy, nebo se s nimi podělit o svůj názor na elektronicku evidenci tržeb.

Jaké možnosti ve světě POS systémů mám?

Velké. Ať už se věnujete jakémukoli byznysu, technika vám jde naproti. Od pokladní aplikace do vašeho mobilního telefonu, po velké pokladní systémy, na kterých budete s přehledem prodávat i tisíce produktů. Podívejte se, jak si vybrat POS pro řemeslníky nebo POS pro restaurace a hospody. Nezapomeňte, že kromě hardware musí mít systém také softwarové funkce, které vám pomohou efektivně prodávat a spravovat váš podnik. Víte třeba, že nemusíte účtenku vůbec tisknout, ale můžete ji poslat e-mailem?

Koukněte se na všechny POS od MiniPOS!


Podobné články