2 ledna

Ústavní soud ukázal, že zákon o EET byl napsán špatně

Ústavní soud zrušil některé části zákona o elektronické evidenci tržeb. Zákon o EET byl již od počátku napsán špatně. Alarmující je už fakt, že samotný zákon o EET měl zhruba 3500 slov, ale metodika EET 22 000 slov. Ani metodika řadu věcí nevyřešila a musela být měněna. V současnosti obsahuje už dalších 17 metodických zpřesnění.

Při přípravě zákona o EET dostalo ministerstvo financí zpětnou vazbu od řady odborníků zejména na ty části zákona, které Ústavní soud zrušil. Ministerstvo financí věcné připomínky při přípravě zákona odmítlo a trvalo na své formulaci. Jak se v současnosti ukázalo, v některých částech se jednalo o neústavní znění.

Po rozhodnutí Ústavního soudu dochází k několika zásadním změnám v EET. Končí povinnost elektronicky evidovat tržby při platbách kartou, byl zrušen termín náběhu třetí a čtvrté vlny EET. Na účtenkách nemusí být uvedeno DIČ, kterým je u fyzických osob rodné číslo. Rozhodnutím Ústavního soudu také přichází v platnost rozhodnutí, že veškeré změny v elektronické evidenci tržeb budou muset být schváleny zákonem.

Špatně napsaný zákon byl tak hlavním důvodem zbytečně vynaložených peněz mnoha podnikatelů, kteří museli investovat nemalé finanční prostředky do EET, aby splnili i ty zákonné povinnosti, které se nyní rozhodnutím Ústavního soudu ruší.


Podobné články