27 prosince

E-shopy zaváděly EET na online platby zbytečně

Rozhodnutím Ústavního soudu se ruší povinnost elektronicky evidovat tržby, které jsou prováděny bezhotovostně. Jedná se zejména o platby platební kartou případně o platby prostřednictvím platební brány.

Desetitisíce podnikatelů provozujících e-shopy tak museli investovat značné finanční sumy a zavádět složitá a drahá řešení pro online platby. Problémem při zavádění elektronické evidence tržeb pro bezhotovostní platby v e-shopech bylo provázat v informačním systému všechny procesy. Na rozdíl od platby v hotovosti je při bezhotovostní platbě v e-shopu potřebné vystavit účtenku na dálku. Je nutné, aby systém zahrnoval několik možných scénářů a byl plně automatizován. Čím je jakékoli řešení složitější, tím je samozřejmě finančně náročnější.

Odborníci již před zavedením zákona o EET na tento problém poukazovali, ale vládní koalice zákon prosadila v původním znění a tak provozovatelé e-shopů vynaložili nemalé finance zbytečně.

Pokud by podnikatelé provozující e-shopy uvažovali o možnosti náhrady vzniklé škody, tak asi neuspějí. Nikdo jim nevrátí náklady, které na složité zavedení EET pro svůj e-shop vynaložili a nikdo jim ani neuhradí vzniklou škodu.


Podobné články