16 února

Třetí a čtvrtá vlna EET se odkládá minimálně o rok

Rozhodnutím Ústavního soudu, který nařídil ministerstvu financí přezkoumat dopady zákona na podnikatele, došlo k odsunutí třetí a čtvrté vlny EET. Ústavní soud také rozhodl, že veškeré změny musí proběhnout formou změny zákona, což bude trvat více než rok.

ODS společně s dalšími stranami navrhují vyjmout z elektronické evidence tržeb nejmenší podnikatele a živnostníky, kteří nejsou plátci DPH.

KDU-ČSL navrhuje zrušení třetí a čtvrté vlny, které se mají týkat svobodných povolání a podnikatelů v zemědělství a dopravě. Ministerstvo financí chystá určité úpravy zákona, ale určitě ne v takovém rozsahu, jak navrhuje opozice. Konečný návrh ale bude muset schválit sněmovna.

Mnozí odborníci jsou skeptičtí i k plánovanému zavedení EET pro zbývající podnikatele v příštím roce. Vzhledem k současnému rozložení politických sil a postoji jednotlivých stran k EET se může spuštění dalších vln ještě více oddálit. Elektronická evidence tržeb nemá pouze ekonomické dopady, ale v současnosti se jedná o velký politický problém.

 

 

 


Podobné články