27 února

Stále se opakující chyby spojené s EET

Druhá vlna elektronické evidence tržeb se nezadržitelně blíží. Od 1. března by mělo své tržby evidovat zhruba 250 tisíc firem zabývajících se maloobchodem a velkoobchodem. Tak jako v první vlně řada obchodníků nechává registraci na poslední chvíli. Tři pracovní dny před spuštěním 2. vlny EET si autentizační údaje vyžádalo pouze zhruba 100 tisíc podnikatelů.

Mezi nejčastější chyby, kterých se podnikatelé dopouští, stále patří zejména neznalost.

Registrací není pouhé vyzvednutí autentizačních údajů na finančním úřadu. Tyto údaje jsou pouze přístupovým heslem k přihlášení do EET.

Další stále se opakující chybou je, že provozovna není označena cedulkou o připojení k elektronické evidenci tržeb (to ale neznamená, že provozovna krátí daně, pokud obsluha veškeré tržby eviduje). Pokusem o krácení daně je pro kontrolní orgány situace, pokud při nákupu není vydána kupujícímu účtenka obsahující veškeré povinné údaje o elektronické evidenci tržeb. Podnikatel musí ze zákona zákazníkovi účtenku vydat, i když ji zákazník nevyžaduje. Zákazník ale není povinen si účtenku převzít.

Pokud podnikatel své tržby řádně neeviduje, jedná se o obcházení zákona a takovému podnikateli hrozí finanční pokuta až do výše půl milionu korun.


Podobné články