18 listopadu

Problém s EET provozovatelům vyřeší chytrá pokladna

Zavedením elektronické evidence tržeb (EET) vznikne pro podnikatele a živnostníky přijímající platby v hotovosti či kartou povinnost odeslat údaje o každé přijaté platbě v reálném čase do centrálního uložiště Finanční správy. V první etapě, která bude spuštěna už 1. 12. 2016, se tato povinnost bude týkat podnikatelů poskytujících služby v oblasti stravování a ubytování.

Již 1. listopadu ministerstvo financí spustilo zkušební provoz elektronické evidence tržeb. Provozovatelé hotelů, restaurací, hospod a hospůdek, barů, kaváren, cukráren, penzionů, ubytoven a ostatních podobných zařízení mají tak jedinečnou příležitost odzkoušet, jak jejich zařízení na elektronickou evidenci tržeb funguje a zda nejsou žádné problémy v komunikaci s místem, kde se údaje o tržbách sbírají.

Ještě před samotným spuštěním musí všichni podnikatelé, kterých se EET týká, splnit nezbytné povinnosti. Nejprve si musí vyžádat autentizační údaje na Finančním úřadu. To lze provést osobně na kterékoli pobočce nebo prostřednictvím datové schránky. Obdržené autentizační údaje se použijí k přihlášení na portál www.daneelektronicky.cz. Zde podnikatel zaregistruje všechny své provozovny. Pro každou provozovnu bude vygenerován takzvaný certifikát.

Pro zajišťování komunikace s Finanční správou je samozřejmě nutné také připojení k internetu.

Pravděpodobně nejnáročnější je výběr vhodného zařízení a software pro daný provoz. Je zřejmé, že jinou elektronickou pokladnu bude potřebovat malá venkovská hospůdka a jinou hotel s velkou restaurací. Zde platí dvojnásob doporučení: řešit vše včas. Výběr pokladního zařízení v rychlosti a na poslední chvíli je nejspolehlivější cestou jak vybrat nevhodnou pokladnu nebo utratit zbytečně velkou částku peněz.

Jedním z nejjednodušších a nejlevnějších řešení je „chytrá pokladna miniPOS“. Tvůrci tohoto software ochotně poradí s instalací programu na stávající zařízení nebo doporučí a dodají vhodné zařízení pro konkrétní provozovnu. Samozřejmostí je zajištění technické podpory.

S chytrou pokladnou miniPOS odpadají i veškeré starosti se zabezpečením dat. Tento pokladní systém prodejní doklady přenáší a ukládá automaticky na dobře zabezpečené místo a podnikatel k nim má kdykoliv a odkudkoliv přístup.

Pokud se podnikatel zaregistruje na www.ipokladna.cz, ihned se mu vytvoří šablona stvrzenky.

Všichni provozovatelé stravovacích a ubytovacích zařízení si musí uvědomit, že nesou plnou odpovědnost za dodržování zákona o EET, potažmo za důsledky spojené s porušením povinnosti podle tohoto zákona. Přestože případné sankce za úmyslné porušení povinnosti ze strany personálu je možné upravit v pracovní smlouvě, stále je odpovědnost za dodržování zákona o EET na straně provozovatele (zaměstnavatele). Určitě je dobré si potřebné pokladní zařízení opatřit s dostatečným předstihem před samotným spuštěním elektronické evidence tržeb a tím získat možnost vše odzkoušet ve zkušebním provozu a naučit užívání pokladny veškerý personál.


Podobné články