9 května

Podnikatelé jsou kvůli EET v nejistotě

V letošním roce nás čekají parlamentní volby. Jediná strana, která chce zachovat elektronickou evidenci tržeb v plánovaném rozsahu je ČSSD. Hnutí ANO v čele s ministrem financí Andrejem Babišem chce zavést výjimky, Lidovci už nechtějí zavádět další vlny elektronické evidence tržeb a pravicová opozice chce EET kompletně zrušit.

Už dnes se ukazuje, že elektronická evidence je v mnoha případech přinejmenším nesmyslná. Proč mají evidovat své tržby vesnické spolky, které nepodnikají za účelem zisku a ve výsledku daně neplatí, proč mají evidovat příjmy v hotovosti například praktiční lékaři, kteří přijímají hotovost pouze v zanedbatelném rozsahu a většinu plateb mají hrazenu bezhotovostně od zdravotních pojišťoven. Také mobilní operátoři jsou stále v nejistotě, zda budou muset za každou SMS z předplacené karty vystavovat účtenku.

Nelze popřít, že u podnikatelů přijímajících hotovost k určitým daňovým únikům určitě dochází. Ministerstvo financí by ale mělo mít přehled, které oblasti jsou v tomto ohledu nejrizikovější, a mělo se zaměřit na konkrétní oblasti podnikání. Plošné zavedení elektronické evidence tržeb je pro některé poplatníky nevhodný až nesmyslný.


Podobné články