27 února

Ne všichni prodejci vydávají účtenky

Přestože v České republice již takřka rok platí pro podnikatele v maloobchodě a více než rok pro podnikatele ve stravovacích a ubytovacích zařízení povinnost elektronicky evidovat tržby, stále jsou provozovny, kde účtenku zákazník neobdrží.

V tisku se můžeme dočíst, že pracovníci finančního úřad provádí kontroly podnikatelů, kteří mají povinnost elektronicky evidovat tržby. Dostávají se k nám i informace o množství vybraných pokut i o případném uzavření několika provozoven. Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) poukazuje ale na fakt, že velké množství podnikatelů účtenky nevydává.

AČTO si nechala u nezávislé organizace udělat průzkum dodržování zákona o EET u maloobchodních prodejců. Z výsledku šetření vyplynulo, že 13% českých a 19% asijských prodejců účtenky zákazníkům nevydává. Průzkum také ukazuje, že obchody na venkově jsou na tom u vydávání účtenek lépe než obchody ve velkých městech. Mezi regiony s nejvyššími procenty nevydaných účtenek patří Středočeský kraj, Jihomoravský kraj a Praha.

Z tohoto nezávislého průzkumu lze soudit, že asi celkem velké množství podnikatelů nedodržuje zákon.

 


Podobné články