11 března

Jak rychle markovat položky z ceníku i vážené zboží

Vzpomínáte na staré dobré tlačítkové kasy, kde bylo možné rychle namarkovat množství krát cenu a to přidat jako řádek na účtenku? Prodej byl velmi rychlý a jednoduchý. Zadalo se například 10 x 3,50 Zaplatit a bylo to. Chtěli byste zase pokladnu, na které jde prodávat tak snadno a rychle?

rychlý prodej na pokladně na mobilu

Dnes je trh zaplaven moderními dotykovými pokladnami a většina lidí je neumí ovládat. Tyto pokladny často neumožňují nic jiného, než klikat na jednotlivé položky v ceníku. Co není v ceníku, to nejde prodat. Většinou ani nejde zadat množství na desetinná místa, což je třeba například u váženého zboží nebo u metráže. Pak nezbyde než v těchto moderních pokladnách používat jen obyčejnou kalkulačku a zadat jen částku. Zákazník pak na účtence nevidí co nakoupil a obchodník nemá přehled o prodávaném zboží. Co kdyby to šlo i jinak a lépe?

Znovu jsme objevili pokladnu

Ptali jsme se obchodníků jak by chtěli prodávat co nejrychleji. Sledovali jsme je při práci a naslouchali jejich nářkům nad moderními pokladnami. Přemýšleli jsme nad tím, jak udělat pokladnu co nejlépe, aby na ní mohl každý snadno a rychle namarkovat vše, co potřebuje. Zaznamenávali jsme si všechny možné postupy markování a hledali jsme způsob, jak vše zapracovat tak, aby každý mohl prodávat dle svých zvyků a preferencí. Trávili jsme dlouhé hodiny nad návrhem prodejní obrazovky a logiky obsluhy pokladny. Výsledkem je na trhu jedinečná pokladna, která umí rychle prodávat jak položky z ceníku, tak zadané množství a cenu jako stará kasa. Vše přehledně a jednoduše. Tak jednoduše, že už to rychleji a lépe udělat nejde. Pojďte se na to podívat.

Rychlý prodej jako na staré kase

Prostě jen zadejte částku a stiskněte tlačítko Přidat. To je vše. Automaticky se na účtenku přidá řádek se zadanou částkou do základní sazby DPH (pro plátce) a nebo bez uvedeného DPH (pro neplátce). Stiskem tlačítka Zaplatit se vystaví doklad a vytiskne účtenka. Je to tak jednoduché, že to zvládne i vaše babička.

Kasa umí počítat za vás a tak můžete namarkovat množství a cenu. Zadejte například 10 x 8.90 Přidat a na účtenku se přidá řádek 10ks za 8.90 Kč.

Prodej dle sazeb DPH

Plátci DPH mohou zadat sazbu DPH pro každý řádek dokladu. Tedy například 10 x 8,90 DPH21%. Na jedné účtence můžete mít položky ve více sazbách DPH. Zadání je velmi rychlé a jednoduché. Každá zadaná položka se přidá na nový řádek účtenky. Zákazník tak vidí kolik položek nakoupil a za jaké ceny.

Prodej zboží dle PLU

Pokud máte zadaný ceník položek, můžete prodávat konkrétní zboží. Zákazník pak uvidí co kupuje a vy budete mít přehled o prodaném zboží. Jako na staré kase můžete pro rychlý prodej položek používat krátké číselné kódy zboží, takzvané PLU. Na pokladně zadáte číslo a stisknete tlačítko PLU. Pokladna vyhledá zboží v ceníku a dá ho na účet. Je to velmi rychlé. Příklad: 2435 PLU.

Prodej určitého počtu či množství přes PLU je hračka. Zadejte množství, kód zboží a stiskněte PLU. Třeba 0,245 x 4578 PLU přidá na účet 245 gramů Vepřové šunky.

Prodej pomocí čárových kódů

Prodej pomocí takzvaných EAN kódů zvládá miniPOS na jedničku a to jak načtením čárového kódu čtečkou, kamerou nebo ručním zadáním čárového kódu na klávesnici. Stačí načíst kód čtečkou a zboží se přidá na účtenku. Ručně zadejte EAN kód a stiskněte tlačítko EAN. Zboží s evyhledá a přidá na účet.

Prodej určitého počtu kusů je snadný. Zadejte počet a načtěte kód čtečkou. Nebo zadejte počet, kód a stiskněte EAN. Například 3 x 4587412547 EAN.

Prodej zboží z ceníku

Snadno a rychle prodejte zboží či služby z vašeho ceníku. Každá položka má svůj název, cenu, měrnou jednotku a u plátců DPH také sazbu DPH. Pouhým kliknutím n apoložku v ceníku se přidá řádek na pokladnu. Nic dalšího není třeba zadávat. Zákazník uvidí na účtence přesně to, co nakoupil. Vy budete mít detailní přehled o prodaném zboží a to jak na vystavených dokladech, tak v přehledech prodejů. Můžete sledovat i stav skladu a nakupovat včas, dříve než vám dojde zboží.

Pokladna miniPOS je v prodeji opravdu dobrá. Nejen že můžete naklikat počet kusů opakovaným stiskem tlačítka v ceníku, ale můžete přímo zadat množství. Například 5 x Položka Espresso přidá na účet 5 ks Espresso. Stiskněte 5 x Položky Espresso. Je možné zadat i vážené množství či metráž. Například 0,245  x Položky Šunka.

Prodej zboží dle skupin

Nemusíte mít veškeré zboží zadané v systému. Kdo by se s tím zadával. Když nepotřebujete detailní přehled prodaných položek a nesledujete sklad, nemusíte položky do ceníku zadávat. Stačí si zadat jen skupiny a můžete prodávat do nich. Na pokladně pak namarkujete cenu a případně množství na určitou skupinu. Například 500 Skupiny Ubytování. Nebo 3 x 250 Skupiny Trička.

Prodej do skupin je fajn a pro mnoho podnikatelů či obchodníků dostačující. Nemusíte zadávat desítky či stovky položek do ceníku a přesto máte přehled o tom, co a kolik se prodává. Výhodou prodeje do skupin je, že skupina má kromě názvu nastavenou i sazbu DPH. Nemusíte si při prodeji pamatovat, jaké DPH máte při prodeji zvolit.

Změna řádku dokladu

Jakmile namarkujete položku, skočí vám na řádek na prodejní obrazovce. Cokoli namarkujete, hned vidíte. I na malé obrazovce mobilu je vidět několik posledních řádků účtenky. Pro změnu či smazání řádku na něj stačí kliknout. Zobrazí se vám okénko, kde můžete změnit množství a jednotkovou cenu. Celková cena se vždy dopočítá dle zadaného množství a jednotkové ceny. Případně můžete zadat celkovou cenu a ta se rozpočítá do jednotkové ceny dle aktuálního množství. Všechny možnosti zadání fungují snadno a tak, jak byste předpokládali.

Smazat řádek můžete kliknutím na ikonu odpadkového koše.

Potřebujete něco víc?

Máte ještě nějaký nápad či požadavek na zlepšení? Tak sem s ním! Baví nás dělat skvělá a maximálně použitelná řešení. Chceme mít vždy tu nejlépe a nejsnadněji ovladatelnou pokladnu na trhu. Jestli máte nějaký nápad, rádi se zlepšíme dle vašeho doporučení. Za dobrý nápad máte u nás odměnu 🙂

Vyzkoušejte si miniPOS

Stáhněte si pokladnu miniPOS do vašeho tabletu či mobilu. Uvidíte jak je krásná a jednoduchá. Napište nám zpětnou vazbu a nebo se zeptejte na cokoliv. Rádi vám poradíme.


Podobné články