13 března

Do které vlny EET spadá prodej květin?

Prodejci květin stále nemají jasno, zda mají evidovat své tržby od 1. března 2017 nebo až od roku 2018.

Do druhé vlny elektronické evidence tržeb jsou zařazeny firmy zabývající se maloobchodní a velkoobchodní činností a musí tržby evidovat od března 2017. Jak ale chápat vázání kytic? Uvázat svatební nebo slavnostní kytici může květinářce zabrat i více než hodinu času. Květinářka tak konečnou podobu kytice vyrábí z různých nakoupených surovin a nepřeprodává hotový výrobek. A jak je to například s výrobou smutečních věnců? Na první pohled je zřejmé, že se jedná o zcela něco jiného, než když prodavačka zabalí bonboniéru do papíru a prodá.

Nehledejme v tom ale logiku. Pokud květinářka prodává květiny a svoji činnost má zařazenou pod kódem NACE 47.76 – maloobchod s květinami, jedná se o maloobchodní prodej a musí elektronicky evidovat své tržby již od 1. 3. 2017. I uvázání časově náročné svatební kytice je tak pouze přeprodání nakoupených květin. Jestliže ale květinářka má zařazenu svoji činnost pod kódem NACE 32.99 – výroba umělých květinových košů, věnců a podobných výrobků, musí své tržby evidovat až od 4. fáze EET, to je od 1. června 2018. Zde už se jedná o nákup polotovarů a z nich výrobu konečného produktu.

Mimo květinářů vyrábějících věnce spadají do elektronické evidence tržeb až od příštího roku také květináři, kteří prodávají květiny, jež si sami pěstují.


Podobné články