7 července

EET bez tiskárny

Pokladna pro elektronickou evidenci tržeb může a nemusí mít integrovanou tiskárnu účtenek. Tiskárnu můžete připojit externě, anebo ji dokonce vynechat a zvolit cestu elektronické účtenky. Tento článek vám pomůže s orientací v problematice.

Elektronické účtenky


Zákonnou povinnost vystavit zákazníkovi účtenku, zaevidovat ji v centrálním systému a archivovat ji, můžete splnit také „bezpapírově“. Budete k tomu potřebovat email zákazníka a pokladní systém, který tento způsob podporuje. Pokud například jezdíte k zákazníkům na servisní zásahy, bude pro vás jistě pohodlnější nevozit s sebou tiskárnu „navíc“. Přídavná tiskárna EET do kapsy sice nezabere moc místa, ale musíte na ni myslet, abyste ji nezapomněli.


Pokladní systém spustíte například jako aplikaci EET do mobilu, zadáte službu s cenou a pošlete na místě účtenku zákazníkovi na email. V tu chvíli se zbavujete hromady papírových lístků s účtenkami. Zároveň není třeba lámat si hlavu s předáváním svazku účtenkových útržků účetní. Jednoduše pro ni vytvořte přístup do pokladního systému, aby si sama převzala údaje, které potřebuje.


Pozor! Ne všechny pokladní systém takové fungování umožňují. Ti od MiniPOS ale určitě.

Platební terminál s tiskárnou účtenek EET


Platební terminál s integrovanou tiskárnou je stejně praktický a skladný jako EET v mobilu. Terminál ale nevytěžuje baterii telefonu, což v terénu oceníte.


Malé řešení bez externí tiskárny se hodí také do provozoven, kde nechcete narušit minimalistický vzhled prostředí spoustou zařízení. Pro stylový butik se nabízí designový terminál, který nenápadně zapadne na své místo. Snadno jej schováte do šuplíku pod prodejním pultem a ve chvíli, kdy potřebujete vystavit účtenku, se nemusíte potýkat s velkou pokladnou nebo tiskárnou. Platbu zadáte na elegantním terminálu, který účtenku zároveň vytiskne nebo pošle na email.

All-in-one řešení a tisk EET


Mezi all-in-one řešení patří pokladny, ke kterým není nutné přidávat tiskárnu, protože ji mají již zabudovanou. Další velkou výhodou této kategorie je celková odolnost pokladen například při styku s vodou. Při výběru pečlivě zvažte, kolik účtenek za den obvykle vystavíte, protože pokladny s integrovanou tiskárnou pojmou různě veliké roličky papíru. Od frekvence vystavování účtenek se odvíjí mimo jiné to, jak často bude nutné roličku vyměňovat.


All-in-one pokladna může být menší, než byste očekávali. Velikost displeje, který bude zároveň dobře funkční, začíná v této kategorii na 8‘‘. Pokladna V8 se hodí pro provoz s menším počtem vystavených účtenek za den a kratším seznamem prodávaného zboží nebo služeb. Pokud máte širší sortiment, zvolte spíše větší displej, na který se vejde dostatečný počet položek, ze kterých vybíráte. V rušném provozu se osvědčí pokladny s displejem 10‘‘, například Profi model H10. I ty nejnáročnější požadavky pak splní Profi model H14 s displejem o velikosti 14‘‘.

Různá provedení, společné parametry EET


Hardware – tedy samotné zařízení pokladny, nabízí rozmanitý výběr velikostí a provedení. Nabídka softwaru neboli programu EET, je neméně různorodá. Základním odlišujícím parametrem je způsob ukládání získaných dat. Úložiště může být interní (paměť přímo v pokladně či telefonu) nebo externí (zálohování dat na server). S typem úložiště souvisí přístup k datům. Pokud program shromažďuje data z účtenek pouze v paměti zařízení (pokladny), nikdy nebudete moci jednoduše předat přístup například své účetní.


Při výběru vhodného programu myslete do budoucna. Pokud se změní legislativa EET, váš software bude potřebovat aktualizaci. Některé programy nabízí podporu pouze na určitou dobu nebo vůbec. Kvalitní software vyžaduje i servisní zásahy. Ověřte si proto předem, jestli a jaké služby prodejce nabízí.

Tip pro vás:
Prohlédněte si celý sortiment pokladen ve všech provedeních. S MiniPOS se nemusíte bát, že přijdete o svá data nebo že se ocitnete bez podpory.


Podobné články