1 července

4 tipy, jak vybrat pokladní systém pro maloobchod

Maloobchody jsou typově velmi pestré – od malých butiků po velmi rušné provozy s širokým sortimentem zboží. V některých se prodává čistý a suchý non-food sortiment, v jiných se manipuluje s potravinami nebo drogistickým zbožím a chemikáliemi. Podle čeho vybrat pokladní systém pro maloobchod na míru a jaké varianty se nabízí?

Jaký pokladní systém k vám zapadne?

Při správném výběru bude vaše EET pokladna odpovídat vašemu pracovnímu tempu. Zvážit byste přitom měli dva parametry – kolik účtenek za den obvykle vystavujete a kolik položek zboží nebo služeb máte v nabídce

Podle počtu účtenek se odvíjí potřebná odolnost displeje a stabilita zařízení. Pokud evidujete každý den stovky tržeb, bude displej „dostávat zabrat“. Dotykový telefon dnes má každý, ale málokdo z nás na něm opakovaně „klepe“ stále na jedno stejné místo. U elektronické pokladny budete denně klepat na místo, kde je tlačítko „zaplatit“. Proto záleží na četnosti vydaných účtenek.

Při častém vystavování účtenek také nebudete chtít přemýšlet o tom, že vaše pokladna stále „cestuje“ po pultu. Samozřejmě to neznamená, že rušný provoz musí mít velkou nevzhlednou pokladnu, variant na trhu je dostatek.

Stojánková pokladna, EET na tabletu, pokladní terminál

Tablety a stojánkové pokladny jsou skladné, a proto i praktické do menších provozoven.

Pokud provozujete například obchod s čajem a kávou, ve kterém přijímáte méně plateb, můžete zvážit jednoduchou stojánkovou pokladnu, která drží na svém místě a přitom je minimalistická. EET v tabletu oceníte, pokud v prodejně s čajem a kávou máte i pár stolků, kde se zákazníci posadí s připraveným espressem, a vy chcete účtovat tam. Obě řešení vyžadují připojení externí tiskárny na účtenky.

Existuje také varianta platebního terminálu s integrovanou tiskárnou účtenek. Terminál může mít atraktivní design a skvěle zapadne například do butiků s oblečením.

Rozdíl mezi tabletem a stojánkovou pokladnou je v nabíjení nebo lépe řečeno v tom, jestli vás připojená nabíječka nebude omezovat. Pokud při pohybu zavadíte o nabíjecí kablík tabletu, pravděpodobně jej shodíte na zem. Naopak stojánková pokladna se v takovém případě ani nehne.

Profi řešení all-in-one

Profi řešení zvolte do rušnějších provozů, kde potřebujete spolehlivý pracovní nástroj. Pokladny s velkým displejem oceníte, pokud máte v nabídce delší seznam položek nebo pokud je vaše pracovní prostředí náročnější.

Větší pokladna dobře drží na svém místě, takže nehrozí, že byste ji omylem shodili. Profi pokladny jsou i voděodolné, což se výborně hodí pro případy polití i pro pravidelné otírání z hygienických důvodů.

Pokladní systém můžete také pověsit. Jestli šetříte ve svém maloobchodu každý centimetr volného prostoru, tak menší EET pokladna s 8‘ displejem na zdi, vám nebude překážet. Středně velkým řešením je pokladna s 10‘ displejem určená pro stovky až tisíce prodejů za den. Nejvýkonnější varianta pokladny all-in-one je pokladna s 14‘ displejem. Stejně jako předchozí dva menší modely je voděodolná a má integrovanou tiskárnu účtenek.

Užitečné funkce

EET programy disponují celou škálou různých dodatečných funkcí, které zjednodušují provoz. Pro pokladní systém pro maloobchod se nabízí zmínka o práci s čárovými kódy, přístupu pro účetní a přehledech prodejů.

Markování přes čárové kódy významně usnadňuje a zrychluje práci. Pokud nechcete zadávat zboží ze seznamu, pak EET systém, který vybíráte pro maloobchod, musí umět s údaji z čárových kódů pracovat. Ověřte si, jestli k tomu budete potřebovat čtečku čárových kódů nebo postačí telefon a také, zda se u výrobce jedná o funkci v základním nebo jiném balíčku služeb.

Pokud používáte funkci přístupu pro účetní, znamená to, že nemusíte neustále přeposílat faktury k zapracování do účetnictví, ale umožníte stáhnout všechny podklady na dálku. Tato možnost je provázaná s externím uložením dat. Jinými slovy řečeno, váš EET program archivuje data z účtenek a faktur na cloudu, ke kterému existuje zabezpečený přístup na dálku. Ne všechny EET pokladní systémy to podporují, protože provoz virtuálního úložiště má své pravidelné náklady.

Platí to i pro přehledy prodejů, pokud chcete sledovat z domova, kolik se čeho prodává, potřebujete mít ke své EET pokladně vzdálený přístup přes web.

Shrnutí

Je velkou výhodou, že na trhu existuje dostatek variant EET, takže pro svůj maloobchodní provoz snadno najdete řešení na míru. Vybírejte podle nároků na rozměry, voděodolnost nebo stabilitu. Nezapomeňte vzít v úvahu komfort používání, to znamená dostatečně velký displej, vhodné nabíjení a propojení s tiskárnou.

Mohlo by vás zajímat


Podobné články