16 března

Další návrhy úprav EET

Minulý týden prošel Poslaneckou sněmovnou prvním čtením návrh skupiny poslanců, prostřednictvím kterého by byla udělena výjimka v povinnosti elektronicky evidovat tržby podnikatelům, kteří mají roční obrat nižší než 1 milion korun. Jedná se tedy o navrhovanou výjimku pro neplátce DPH.

Přívrženci EET oponují tím, že elektronická evidence tržeb byla zavedena za účelem narovnání trhu. Pokud by navrhovaná změna byla schválena, mohla by být až polovina podnikatelů osvobozena od povinnosti tržby elektronicky evidovat. Mnozí poukazují na to, že opět budou přibývat praktiky některých podnikatelů, kterými se budou chtít placení daní vyhnout. Už v minulosti mnohá restaurační zařízení fakturovala zvlášť na baru a zvlášť v kuchyni a tyto a další podobné praktiky by se mohly opět objevovat.

Ministerstvo financí tvrdí, že připravuje novelu zákona, která reaguje na všechny výhrady Ústavního soudu, bude ucelená a nebude zvýhodňovat některé podnikatele před ostatními.

Je zřejmé, že EET určitě čekají další změny. Také zavedení třetí a čtvrté vlny s největší pravděpodobností bude nejdříve až v příštím roce a doposud není zcela zřejmé, jakých úprav se zákon o elektronické evidenci tržeb dočká.


Podobné články