16 června

3 tipy, jak vybrat pokladní systém podle profese

Pokud podnikáte, pak je proces přijímání plateb nedílnou součástí Vaší každodenní rutiny. Správně zvolený pokladní systém by Vám při tom měl minimálně pomoci a v ideálním případě by měl přinést i nějaký benefit. Která kritéria zvážit při pořízení nového pokladního systému nebo při rozhodování o výměně staré EET pokladny?

1. Záleží na počtu účtenek

Počet účtenek, které za den vystavíte, má vliv jak na výběr zařízení pokladního systému, tak i na program, který pro EET budete používat.

Pokud například vystavujete velké množství účtenek a zvolíte pro svůj podnik podkladní systém s ovládáním přes tablet, budete se potýkat s životností displeje a kabely pro stálé připojení do nabíječky.

Počet účtenek má vliv i na potřebnou velikost datového úložiště. Každou vydanou účtenku je potřeba ze zákona archivovat 10 let a některé pokladní systémy ukládají data z účtenek pouze na lokální úložiště, tedy přímo do pokladny. Lokální úložiště si můžete představit jako paměť telefonu, do které zadáváte telefonní čísla, dokud nenarazíte na plnou kapacitu.

2. Malé vs. velké pokladní systémy

Menší pokladní systémy jsou praktické, pokud je potřebujete přenášet a zároveň vystavujete méně účtenek.

Velikost displeje pokladny vybírejte především podle počtu položek, které máte v nabídce (počet prodávaných produktů nebo i počet stolů v restauraci).

Například platební terminály se zabudovanou tiskárnou nebo tablety se nehodí do maloobchodu, protože jednotlivé položky byste v seznamu na malém displeji terminálu hledali velmi dlouho.

V rušném provozu oceníte spíše větší pokladní systém, který dobře drží na svém místě a má tiskárnu účtenek na větší roličky papíru, abyste je nemuseli neustále měnit.

3. Jak se vyznat v poplatcích za pokladní systémy

Při výběru pokladního systému se můžete setkat se třemi variantami poplatků. Buď koupíte systém, který slibuje provoz tzv. „zdarma“, nebo při nákupu uhradíte jednorázovou např. „vstupní“ platbu, anebo s provozem pokladního systému souvisí měsíční „paušál“.

Provozní náklady pro dlouhodobě funkční pokladní systém zahrnují například aktualizace a vylepšení programu nebo virtuální úložiště dat, které je stěžejní v situaci, kdy pokladnu potřebujete z jakéhokoli důvodu vyměnit (například ztráta telefonu s nahranou aplikací EET). Nabídky provozu „zdarma“ Vám v takovém případě „nekryjí záda“.

Nezapomeňte na podporu a servis. Nekupujete pouze pokladní systém, ale kupujete pracovní nástroj, na kterém bude záviset váš podnik. Spočítali jste si o kolik přijdete peněz, když bude vaše pokladna několik dnů mimo provoz? Opravdu se vám vyplatí pokladní aplikace zdarma, když vás případný problém bude stát mnohem víc?

Pokladní systémy pro restaurace

Pokladní systém pro restaurace by měl mít dostatečně velký displej, to znamená od 10“ nebo 14“, aby se na něj vešlo zobrazení všech stolů, ke kterým pak obsluha přiřazuje objednávky. Současně u něj oceníte dodatečné funkce, jako je sledování zásob nebo přehled o tržbách jednotlivých směn.

Přečtěte si náš článek o tom, jak vybrat pokladnu pro restaurace a hospody.

Pokladní systém pro obchod

Pokladní systém pro obchod potřebuje mít kvalitní provedení kvůli stabilitě. Mezi oblíbené funkce programu pro EET patří prodej zboží přes čárový kód, který jednoduše snímáte fotoaparátem telefonu nebo tabletu, případně čtečkou.

EET pokladny pro řemeslníky

Pro řemeslníky, kteří pracují v terénu, a vystavují účtenky u zákazníků, se hodí osobní pokladní systémy. Program pro EET si nahrajete do telefonu a připojíte malou přenosnou tiskárnu účtenek. Zásadní parametry pro výběr pokladního systému pro řemeslníky jsou možnost účtovat i v offline režimu, mechanická odolnost zařízení a zálohování dat na virtuální úložiště pro případ poškození či ztráty telefonu.

Přečtěte si náš článek o tom, jak vybrat pokladní systém pro řemeslníky

EET pro kadeřnictví

Pokud vybíráte pokladní systém EET pro kadeřnictví, soustřeďte se na pokladní terminály nebo all-in-one řešení. V těchto kategoriích najdete zařízení, která jsou menší (třeba i přenosná) a nevyžadují propojování s tiskárnou. Zvažte případně i voděodolnost.

Shrnutí

Ať už vybíráte pro jakoukoli profesi, mějte na paměti, že se Váš podkladní systém stane pevnou součástí každého pracovního dne. Nesmí tedy překážet (velikostí, nároky na provoz) a naopak musí na sebe vydělat (náklady jsou jednorázové i průběžné). Samozřejmostí by mělo být příjemné uživatelské prostředí a technická podpora od prodejce.

Pokud hledáte komplexní popis, bude se Vám hodit náš e-book o EET systémech.

Pokud preferujete video prezentaci, vyzkoušejte rychlé představení pokladen nebo video o EET pokladnách v 90 vteřinách.


Podobné články