28 listopadu

Způsoby nakupování se mění

Digitalizace v obchodě je trend, který nelze zastavit. Moderní prodejny se neustále snaží zpříjemnit, zjednodušit a urychlit nákup svým zákazníkům.

V nejmodernějších obchodech (například v Dubaji) jsou prodejny vybaveny desítkami kamer s umělou inteligencí, které monitorují nákup zákazníka. Tomu se následně automaticky peníze za nákup odečtou z jeho účtu. Zákazník před vstupem do prodejny naskenuje na svůj mobil kód na dveřích. Dveře se mu automaticky otevřou. Při nákupu si nakupující zboží vkládá přímo do své tašky a desítky kamer jeho nákup monitorují a evidují. V prodejně není žádná pokladní. Nakupujícímu se po opuštění prodejny automaticky odečtou peníze za nákup z jeho účtu. 

V České republice prozatím takovéto prodejny nemáme. V současné době mají již mnohé prodejny v Čechách k dispozici pro své zákazníky samoobslužné pokladny, případně jsou vybaveny skenery, kterými si nakupující průběžně skenují svůj nákup a u pokladny pouze zaplatí.

Na druhou stranu jsou stále obchody, ve kterých nelze zaplati kartou a je vyžadována pouze hotovost. 

I drobný prodejce by měl nabízet svým zákazníkům možnost platby kartou. Český člověk je pohodlný a moderním technologiím se nevyhýbá. Mnozí lidé už u sebe ani nenosí hotovost. Prodejna nebo i restaurace, kde není možno platit bezhotovostně, se tak zbytečně připravují o zákazníky.


Podobné články