3 února

Tržby z dobírek e-shopy evidovat nemusí

Pokud e-shop dodává objednané zboží zákazníkovi na dobírku prostřednictvím smluvního dopravce (Česká pošta s.p., PPL apod.), nevztahuje se na tento způsob prodeje elektronická evidence tržeb. Splněna však musí být ještě podmínka, že přepravce, který od konečného zákazníka převezme peníze za dobírku v hotovosti, tyto peníze poukáže e-shopu převodem na jeho účet. Provozovatel poštovních služeb vystupuje pouze jako prostředník, a proto ani on nemusí při příjmu peněz při předání zboží na dobírku tuto tržbu elektronicky evidovat.

Tato výjimka pro e-shopy má logické odůvodnění. Peníze za dobírku posílané dopravcem na účet e-shopu mají elektronickou stopu. Obchodník tak nemůže tržby zatajit.

Internetové obchody stále ještě doufají, že se jim podaří dosáhnout výjimky při platbě za zboží kartou, na které se prozatím povinnost elektronické evidence tržeb vztahuje. Vláda má pravomoc svým nařízením udělit výjimku v případě nepřiměřených nákladů či technických problémů, kterými internetové obchody právě argumentují. Pokud e-shopy se svým požadavkem na udělení výjimky neuspějí, pravděpodobně většina menších internetových obchodů zruší možnost platby za zboží kartou.

 


Podobné články