12 prosince

První vlna EET už má za sebou první týden provozu

Provozovatelé stravovacích a ubytovacích zařízení už od začátku prosince musí evidovat své tržby. Dle údajů Finanční správy se do EET prozatím zapojilo téměř 40 tisíc podnikatelů. 

Zavedení elektronické evidence tržeb bylo pro řadu podnikatelů posledním impulsem, který je vedl k ukončení podnikatelské činnosti. Za první týden v prosinci bylo přerušeno více než 1500 živností, na které se vztahuje první vlna EET. Podobné to bylo i v předcházejících třech měsících. Od září do konce listopadu se podle dat živnostenského rejstříku snížil počet živností v pohostinství zhruba o čtyři tisíce.

Přestože odhad Finanční správy byl, že do systému se zapojí zhruba 40.000 podnikatelů, stále ještě jsou provozovny, které se do EET nezapojily. Provozovatelé stravovacích a ubytovacích zařízení by si měli uvědomit, že jim hrozí vysoké pokuty. Při opakovaném porušení zákona o EET se může pokuta vyšplhat až do půl milionu korun. Kdo má povinnost evidovat své tržby a doposud se do systému nezapojil, nemá opravdu už čas na nic čekat.

Pro menší a středně velké provozovny nemusí být pokladna na elektronickou evidenci tržeb žádným složitým a drahým zařízením. Jedním z nejjednodušších a nejlevnějších řešení je „chytrá pokladna miniPOS“. Tvůrci tohoto software ochotně poradí s instalací programu na stávající zařízení nebo doporučí a dodají vhodné zařízení pro konkrétní provozovnu. Samozřejmostí je zajištění technické podpory.


Podobné články