10 července

Po volbách pravděpodobně nastanou změny v EET

V současné době ještě nelze s určitostí tvrdit, jaké složení bude mít nová vláda, která vzejde z letošních podzimních voleb. Ale téměř s jistotou lze předpokládat, že nastanou změny v elektronické evidenci tržeb. Pravicové strany ODS a TOP 09 tvrdí, že chtějí EET úplně zrušit, lidovci a hnutí STAN již nechtějí spouštět další vlny a mnohé úpravy v evidenci tržeb předpokládá i Andrej Babiš jako šéf hnutí ANO a ministr financí, který elektronickou evidenci tržeb v České republice zavedl.

Je pravda, že v oblastech s platbou v hotovosti dochází k daňovým únikům. Forma EET zavedená v Česku však není přinejmenším šťastná a vůči některým skupinám poplatníků je až urážlivá. Proč se Ministerstvo financí ČR nezaměřilo na oblasti, kde podle statistik finančního úřadu dochází k největšímu krácení daně? Vzory podobné evidence již v Evropě fungují například v Belgii, Rakousku a v Maďarsku.

Je smutné, že představitelé naší nejvyšší moci předpokládají, že se všichni snaží krást, a tak všechny podnikatele svazují stále vyšší byrokracií. Nejvyšší kontrolní úřad prezentoval, že z celkových odhadovaných 100 miliard korun daňových úniků připadá na drobné podnikatele zhruba 7 miliard. Zbytek neuhrazených daní jde na vrub velkých firem, kterých se ve většině případů EET vůbec netýká.


Podobné články