20 února

EET se týká i podomních prodejců

V České republice si tisíce lidí přivydělává drobným prodejem zboží pro osobní spotřebu. Jedná se zejména o kosmetiku, produkty zdravé výživy potřeby pro domácnost a podobně. I těchto prodejců, kteří podnikají na živnostenský list a prodej zboží je pouze jejich přivýdělkem, se týká od 1. března povinnost elektronicky evidovat tržby, které přijímají v hotovosti.

Prodejem například kosmetiky si pár stokorun měsíčně přivydělávají studentky či maminky na mateřské dovolené, které kosmetiku nabízejí svým kamarádkám a známým. Pro řadu z nich je prodej kosmetiky příležitost k setkání s lidmi stejného zaměření a stejných zájmů a tak neřeší, že už v současnosti výdělek vzhledem k vynaloženému času je minimální.

Mnozí podnikatelé zabývající se podomním prodejem tak uvažují, zda i po povinnosti EET budou ve svém podnikání pokračovat. Každý z nich si dokáže spočítat, že mimo prvotní náklady s pořízením potřebného zařízení a aplikace na EET budou mít každý měsíc určité náklady.

Vedení firem svým prodejcům podporu na nákup zařízení pro EET obvykle neposkytuje, a tak se dá předpokládat, že řada prodejců se svoji podnikatelskou činností, kterou měli pouze jako přivýdělek, skončí.


Podobné články