23 října

EET certifikát má platnost pouze tři roky

Každý podnikatel, na kterého se vztahuje povinnost elektronické evidence tržeb, si před svým přihlášením k EET musel nejprve nainstalovat do své pokladny certifikát.

Od začátku první vlny EET, která se týkala osob poskytujících stravovací a ubytovací služby, uplynou již tři roky. A právě tři roky má platnost certifikát. Pokud tedy podnikatel nekončí svoji podnikatelskou činnost, výměně certifikátu se nevyhne. Certifikát slouží ke spárování tržeb v datové zprávě s konkrétním podnikatelem. Pokud je certifikát neplatný, nemohou být tržby evidované a podnikateli hrozí pokuta.
Jestliže jsou tržby evidovány přes více pokladen, vystačí si podnikatel s jedním certifikátem. Je nutné si dát ale pozor, aby všechna zařízení pro EET měla aktuální certifikát.
Finanční správa bude každého podnikatele, kterého se tato výměna týká, informovat písemně prostřednictvím e-mailu o povinnosti výměny certifikátu.
Kolik certifikátů podnikatel má a kdy končí jejich platnost, zjistí na Daňovém portálu. Zde je nutné se přihlásit v sekci Elektronická evidence tržeb a v nabídce zvolit možnost „Certifikáty“ a pak „Seznam certifikátů“. Zde každý uvidí, kolik certifikátů má a kdy končí jejich platnost. Nový certifikát je možné vygenerovat i několik týdnů před vypršením certifikátu původního. Vygenerujete jej jednoduše podle návodu na Daňovém portálu po přihlášení do sekce Elektronická evidence tržeb.
V případě potřeby vám poradí nebo pomohou naši pracovníci ze společnosti Quitec s.r.o.


Podobné články