5 září

Úřady od září rozdají podnikatelům autorizační údaje

Od září tohoto roku začne Ministerstvo financí přidělovat podnikatelům autentizační údaje pro provoz elektronické evidence tržeb (EET). K dostání budou přes elektronický Daňový portál, datovou schránku nebo si je budou moci podnikatelé vyzvednout osobně na jakémkoliv finančním úřadu.

V pondělí ministr financí Andrej Babiš oznámil na tiskové konferenci, že od září tohoto roku se začnou přidělovat autentizační údaje k elektronické evidenci tržeb (EET) podnikatelům. Vyzvednout si je mohou osobně na jakémkoliv finančním úřadu nebo přes Daňový portál či datovou schránku.

Ministr financí také oznámil, že zavedení EET u stánkového prodeje občerstvení se posunuje z původně plánovaného prosince až na březen roku 2018, tento záměr se však nelíbí některým odborníkům a svazům.

Po získání autentizačních údajů se podnikatelé přihlásí do webové aplikace Elektronické evidence tržeb, kde uvede údaje o svých provozovnách. Poté získá digitální certifikát, který musí nainstalovat do pokladního zařízení, v němž bude evidovat tržby. Tento první krok je důležitý k evidenci tržeb a podnikatelé by ho neměli nechávat na poslední chvíli.

Elektronická evidence tržeb spadající pod Ministerstvo financí má také webové stránky www.e-trzby.cz, které pomohou každému v začátcích. Konference plánována na 16. září bude zaměřena na EET.

Jako úlevu pro podnikatele se od prosince sníží sazba DPH u nealkoholických nápojů z 21 na 15 procent ve stravovacích službách. Další kompenzací v souvislosti se zavedením EET mají podnikatelé možnost využít slevy na dani 5000 Kč.

1. září: zahájení přidělování autorizačních údajů
1. listopadu: bude zahájen testovací provoz pro podnikatele
1. prosince: EET se bude týkat ubytovacích služeb, restaurací, hostince, barů
1. března 2017: EET se bude týkat velkoobchodu a maloobchodu
1. března 2018: EET se bude týkat ostatních činností (svobodná povolání, doprava, zemědělství)
1. května 2018: EET se bude týkat vybraných řemesel a výrobní činnosti

Článek převzatý z webu iQSL.cz


Podobné články