29 května

Úpravy podmínek EET pro neziskové organizace

Mnohé spolky, které se již zapojily do elektronické evidence tržeb, investovaly nemalé finanční prostředky do potřebných zařízení zbytečně. Ministerstvo financí vydalo nový manuál, ve kterém se navyšuje roční limit z příležitostné výdělečné činnosti na 300.000 Kč.

V současnosti tedy platí, že spolky, jejichž hlavní náplní je veřejně prospěšná činnost, nemusí elektronicky evidovat své tržby, pokud neprovozují pravidelnou podnikatelskou činnost a jejich příjmy z příležitostných akcí nepřesáhnou ročně 300 tisíc korun nebo 5% veškerých příjmů.

Pokud tedy například hasičský spolek provozuje hospodu s pravidelnou otevírací dobou, musí se do EET zapojit.

Finanční ředitelství také prohlásilo, že bude probíhat důsledná kontrola u hospod, které se „přejmenovávají“ na spolky, aby se vyhnuly EET. Rozhodovat bude, zda se jedná o hlavní podnikání nebo o doplněk k veřejně prospěšné činnosti.

To, že změny přichází několik měsíců po zavedení EET, pro některé spolky znamená, že si pokladnu na elektronickou evidenci tržeb a vše s tím související vůbec nemusely pořizovat a vyhodily tak zcela zbytečně peníze, které mohly využít účelně pro svoji spolkovou činnost.


Podobné články